| Number of poles | 1 |
| Branch off type | Socket outlet |
| Rated voltage at AC 50 Hz, V | 400...400 |
| Rated current at AC 50 Hz, A | 630 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Product type | Drawer connectors |
| Material of case | PA66 |
| Contact type | Power |
| Busbar cross section | 5x45mm |
| Plating | Silver |
| In | 630A |
| Crossing type, busbar thickness | 5mm to 10mm |