| Colour | Light grey |
| Surface protection | Sendzimir galvanized |
| Material thickness, mm | 1.5 |
| Material quality | Steel |
| Length, mm | 1500 |
| Material | Steel |
| Type of fastening | Snapped on |
| Cover width, mm | 600 |
| Suitable for wire mesh tray | Yes |
| Suitable for cable ladder | Yes |
| Suitable for cable tray | Yes |
| Suitable for circuit integrity | Yes |
| Product type | Cover for straight section |
| Length | 1500 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Material | Pre-galvanized |
| Width | 600 mm |