GRP terminal box 220x120x90мм 1Ex e IIC T5 Gb IP66 Ex tb IIIB T95°C Db Temperature Classes Т5 40°C Grounding rings Зажим заземления Quantity of clamp terminal blocks: HMM.2GR(Ex) 25 pcs. Amperage А Cable glands side A: ANP explosion-proof cable gland f
Code:
1231.041.19.01B
Code:
1231.041.19.01B
Removed from the product range
| Explosion-tested version | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Impact strength | IK07 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Material | Plastic |
| Cover attachment | Screwed |
| Nominal cross-section of terminals | 2,5 mm2 |
| Terminal type | Spring |
| Quantity | 25 шт. x HMM.2 (gray) |
| Type of a cable gland for: | Unarmored cable in a flexible conduit COSMEC |
| Series | ANP |
| Nominal diameter of the flexible conduit, mm | DN20 - cable diameter up to 15 mm |
| Installation side: A | 2 pcs. x outer D: 8-13 mm |
| Material | PVC |
| Product type | Explosion-proof box |
| Electrical equipment group | IIC hydrogen |
| Ex | e;t |
| Geometric dimensions | 220x120x90 mm |
| Installation side: C | 3 pcs. x outer D: 8-13 mm |