| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Material | Plastic |
| Explosion-tested version | Yes |
| Impact strength | IK07 |
| Cover attachment | Screwed |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Colour | Black |
| Width, mm | 120 |
| Depth, mm | 90 |
| Length, mm | 120 |
| Number of inlets | 3 |
| Nominal cross-section of terminals | 4 mm2 |
| Terminal type | Screw |
| Quantity | 4 шт. x CBC.4 (gray) - 1 шт. x TEO.4 (yellow-green) |
| Type of a cable gland for: | Armored and Unarmored cable in a flexible conduit COSMEC |
| Series | KAEPM |
| Nominal diameter of the flexible conduit, mm | DN20 - cable diameter up to 15 mm |
| Installation side: A | 1 pc. x outer D & inner d: 11,8-18 mm |
| Material | PVC |
| Product type | Explosion-proof box |
| Electrical equipment group | IIC hydrogen |
| Ex | e;t |
| Geometric dimensions | 120x120x90 mm |
| Installation side: C | 2 pcs. x outer D & inner d: 11,8-18 mm |