GRP terminal box 120x120x90мм 1Ex e IIC T5 Gb / Ex tb IIIB T95°C Db / IP66 Temperature Classes Т5 40°C Grounding rings Quantity of clamp terminal blocks: CBC.4 4 pcs. Amperage А TEO.4 1 pcs. Amperage А Cable glands side A: ANP explosion-proof cable gl
Code:
1231.031.20.04U
Code:
1231.031.20.04U
Removed from the product range
| Explosion-tested version | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Impact strength | IK07 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Material | Plastic |
| Cover attachment | Screwed |
| Colour | Black |
| Width, mm | 120 |
| Depth, mm | 90 |
| Length, mm | 120 |
| Number of inlets | 3 |
| Nominal cross-section of terminals | 4 mm2 |
| Terminal type | Screw |
| Quantity | 4 шт. x CBC.4 (gray) - 1 шт. x TEO.4 (yellow-green) |
| Type of a cable gland for: | Unarmored cable in a flexible conduit COSMEC |
| Series | ANP |
| Nominal diameter of the flexible conduit, mm | DN20 - cable diameter up to 15 mm |
| Installation side: A | 2 pcs. x outer D: 10,5-18 mm |
| Material | PVC |
| Product type | Explosion-proof box |
| Electrical equipment group | IIC hydrogen |
| Ex | e;t |
| Geometric dimensions | 120x120x90 mm |
| Installation side: C | 1 pc. x outer D: 10,5-18 mm |