| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Material | Aluminium |
| Explosion-tested version | Yes |
| Impact strength | IK07 |
| Cover attachment | Screwed |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Nominal cross-section of terminals | 4 mm2 |
| Terminal type | Screw |
| Quantity | 30 шт. x CBC.4 (gray) |
| Type of a cable gland for: | unarmored cable |
| Series | KH |
| Installation side: A | 4 pcs. x outer D: 5,8-12 mm |
| Material | Aluminium alloy |
| Product type | Explosion-proof box |
| Electrical equipment group | IIC hydrogen |
| Ex | e;t |
| Geometric dimensions | 260x160x90 mm |
| Installation side: C | 4 pcs. x outer D: 5,8-12 mm |