| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Material | Aluminium |
| Explosion-tested version | Yes |
| Impact strength | IK07 |
| Cover attachment | Screwed |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Colour | Black |
| Width, mm | 120 |
| Depth, mm | 90 |
| Length, mm | 220 |
| Number of inlets | 4 |
| Nominal cross-section of terminals | 2,5 mm2 |
| Terminal type | Screw |
| Quantity | 12 шт. x CBC.2 (gray) |
| Type of a cable gland for: | Armored cable |
| Series | KA |
| Installation side: A | 2 pcs. outer D: 9-17 mm / inner x d: 5,8-12 mm |
| Material | Aluminium alloy |
| Product type | Explosion-proof box |
| Electrical equipment group | IIC hydrogen |
| Ex | e;t |
| Geometric dimensions | 220x120x90 mm |
| Installation side: C | 2 pcs. outer D: 9-17 mm / inner x d: 5,8-12 mm |