| Mounting method | DIN-rail (DRA) |
| Width, mm | 61 |
| Height, mm | 80 |
| Depth, mm | 56 |
| Voltage type | DC |
| With digital indication | No |
| With room temperature controller | No |
| With fan | No |
| Operating temperature, °C | -45...+70 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| With hygrostat | No |
| Rated power, W | 50 |
| Operating voltage at DC, V | 12...12 |
| Continuous heating power at 20, W | 50 |
| Product type | Heater |
| Mounting type | DIN-rail |
| Heating capacity | 50 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage type | DC |
| Starting current | 4,1 А |
| With blower | No |
| Efficiency | 0 m³/h |
| With plastic protective case | No |
| With temperature controller | No |
| With a hygrostat | No |
| Type of clamp for connecting wires | Clip-on |
| Recommended tightening torque | 0 N*m |
| Maximum cable cross section | 2,5 mm2 |
| External dimensions of heater | 61 x 80 x 56 mm |
| Operating temperature range | –45...+70 ˚C |
| Storage temperature range | –45...+70 ˚C |
| Heating element type | PTC |
| Degree of protection | IP20 |
| Weight | 0,35 kg |