| Width, mm | 82 |
| Height, mm | 135 |
| Depth, mm | 112 |
| With room temperature controller | No |
| With fan | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Rated power, W | 250 |
| Operating voltage at AC 50 Hz, V | 230...230 |
| Operating voltage at AC 60 Hz, V | 230...230 |
| Voltage type | AC |
| Mounting method | DIN-rail (DRA) |
| With digital indication | No |
| With hygrostat | No |
| Product type | Heater |
| Mounting type | DIN-rail |
| Heating capacity | 250 W |
| Rated voltage | 115 V |
| Voltage type | AC |
| Starting current | - А |
| With blower | Yes |
| Efficiency | 35 m³/h |
| With plastic protective case | No |
| With temperature controller | No |
| With a hygrostat | No |
| Type of clamp for connecting wires | Screw |
| Recommended tightening torque | 0,5 N*m |
| Maximum cable cross section | 2,5 mm2 |
| External dimensions of heater | 82 x 135 x 112 mm |
| Operating temperature range | –25...+70 ˚C |
| Storage temperature range | –45...+80 ˚C |
| Heating element type | Resistor |
| Degree of protection | IP20 |
| Weight | 0,88 kg |