| Width, mm | 132 |
| Height, mm | 90 |
| Depth, mm | 165 |
| Voltage type | AC |
| With fan | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Rated power, W | 1500 |
| Operating voltage at AC 50 Hz, V | 220...240 |
| Operating voltage at AC 60 Hz, V | 220...240 |
| Mounting method | DIN-rail (DRA) |
| With digital indication | No |
| With room temperature controller | No |
| Operating temperature, °C | -45...+70 |
| With hygrostat | No |
| Continuous heating power at 20, W | 1500 |
| Product type | Heater |
| Mounting type | DIN-rail |
| Heating capacity | 1500 W |
| Rated voltage | 230 V |
| Voltage type | AC |
| Starting current | 5,9 А |
| With blower | Yes |
| Efficiency | 45 m³/h |
| With plastic protective case | No |
| With temperature controller | No |
| With a hygrostat | No |
| Type of clamp for connecting wires | Screw |
| Recommended tightening torque | 0,8 N*m |
| Maximum cable cross section | 2,5 mm2 |
| External dimensions of heater | 132 x 90 x 165 mm |
| Operating temperature range | –45...+70 ˚C |
| Storage temperature range | –45...+70 ˚C |
| Heating element type | PTC |
| Degree of protection | IP20 |
| Weight | 1,35 kg |