| Width, mm | 84 |
| Height, mm | 182 |
| Depth, mm | 65 |
| Voltage type | AC |
| With fan | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Rated power, W | 250 |
| Operating voltage at AC 50 Hz, V | 230...230 |
| Operating voltage at AC 60 Hz, V | 230...230 |
| Mounting method | DIN-rail (DRA) |
| With digital indication | No |
| With room temperature controller | No |
| Operating temperature, °C | -45...+70 |
| With hygrostat | No |
| Continuous heating power at 20, W | 250 |
| Product type | Heater |
| Heating capacity | 250 W |
| Rated voltage | 230 V |
| Voltage type | AC |
| With blower | Yes |
| With plastic protective case | No |
| External dimensions of heater | 84 x 182 x 65 mm |
| Operating temperature range | –45...+70 ˚C |
| Storage temperature range | –45...+70 ˚C |
| Heating element type | PTC |
| Degree of protection | IP20 |
| Weight | 0,8 kg |