| Colour | Light grey |
| Width, mm | 60 |
| Model | Profile console |
| Height, mm | 290 |
| Surface protection | Hot-dip galvanized |
| Length, mm | 737 |
| Material | Steel |
| Load bearing capacity, kN | 11.2 |
| Suitable for circuit integrity | Yes |
| Material quality | Steel galvanised |
| Suitable for cable management system width, mm | 700...700 |
| Material | Hot-dip galvanized |
| Length | 737 mm |
| Width | 50 mm |
| Height | 250 mm |
| Type | Brackets |
| Thickness of metal sheet | 6 mm |