| Colour | Light grey |
| RAL-number | 7044 |
| Surface protection | Sendzimir galvanized |
| Material thickness, mm | 0.8 |
| Material | Steel |
| Cover width, mm | 50 |
| Suitable for circuit integrity | Yes |
| Material quality | Steel |
| Type of fastening | Snapped on |
| Suitable for wire mesh tray | Yes |
| Suitable for cable ladder | Yes |
| Suitable for cable tray | Yes |
| Product type | Cover for straight section |
| Length | 3000 mm |
| Thickness | 0.8 mm |
| Material | Paint coating |
| Width | 50 mm |