| Colour | Light grey |
| Width, mm | 500 |
| Deflection (angle) | 45° |
| Hinging | Yes |
| Material | Steel |
| Change of direction | Vertically declining |
| Suitable for circuit integrity | Yes |
| Material quality | Steel |
| Type of fastening | Screw-on |
| Product type | Covers for system accessories |
| Type of accessories | Cover for 45º vertical external bend |
| Height | 80 mm |
| Thickness | 2.0 mm |
| Material | Pre-galvanized |
| Width | 500 mm |