ANX16NS4DH622200K
Code:
ANX16NS4DH622200K
| Rated permanent current Iu, A | 1600 |
| Number of poles | 4 |
| Overload release current setting, A | 640...1600 |
| Number of auxiliary contacts as change-over contact | 6 |
| Rated voltage, V | 400...690 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Position of connection for main current circuit | Back connection |
| Type of electrical connection of main circuit | Bolt connection |
| Type of control element | Push button |
| Rated short-circuit breaking capacity lcu at 400 V, 50 Hz, kA | 66 |
| Suitable for DIN rail (top hat rail) mounting | No |
| Integrated earth fault protection | Yes |
| With under voltage release | No |
| Device construction | Built-in device slide-in technique (withdrawable) |
| Complete device with protection unit | Yes |
| Type of product | Выключатель автоматический воздушный |
| Motor drive integrated | Yes |
| Number of auxiliary contacts as normally open contact | 6 |
| Number of auxiliary contacts as normally closed contact | 6 |
| Rated current In | 1600 A |
| Breaking Capacity Limit at Ue 400V, Icu | 66 kA |
| Breaking Capacity Limitat Ue 690V, Icu | 50 kA |
| Q'ty of poles | 4P |
| Execution | Withdrawable |
| Executing the connection method | Oriented |
| Type release | ETE |
| Integrated accessories: | Motor drive, closing coil, shunt trip, 220 V AC control |