Code: ANX16HN3DH522200K
Code: ANX16HN3DH522200K
  • To ask a question
Rated permanent current Iu, A 1600
Number of poles 3
Type of control element Push button
Rated short-circuit breaking capacity lcu at 400 V, 50 Hz, kA 85
Suitable for DIN rail (top hat rail) mounting No
Integrated earth fault protection Yes
With under voltage release No
Device construction Built-in device slide-in technique (withdrawable)
Rated current In 1600 A
Breaking Capacity Limit at Ue 400V, Icu 85 kA
Breaking Capacity Limitat Ue 690V, Icu 66 kA
Q'ty of poles 3P
Execution Withdrawable
Executing the connection method Oriented
Type release ETA
Integrated accessories: Motor drive, closing coil, shunt trip, 220 V AC control