| Material | Plastic |
| Type of fastening | DIN rail (top hat rail) 35 mm |
| Type of DIN-rail adapter | Straight |
| Product type | Accessory |
| Type of accessories | Tube support |
| Height | 10,7 mm |
| Length | 58,4 mm |
| Width | 28,8 mm |
| Color | gray |
| Material | PA |
| Flammabilty class acc. UL94 | V0 |
| Mounting type | Clip-on |
| Weight | 0,005 kg |