Code: MGS160N-3TAMF0100
Code: MGS160N-3TAMF0100
  • To ask a question
Rated permanent current Iu, A 100
Rated short-circuit breaking capacity lcu at 400 V, 50 Hz, kA 36
Overload release current setting, A 80...100
Type of electrical connection of main circuit Bolt connection
Device construction Built-in device fixed built-in technique
Suitable for DIN rail (top hat rail) mounting No
Number of poles 3
Position of connection for main current circuit Front side
Degree of protection (IP) IP20
Rated voltage, V 380...415
Type of control element Rocker lever
With under voltage release No
Type of product Выключатель автоматический в литом корпусе
Complete device with protection unit Yes
Rated current In 100А