| Rated current In, A | 192 |
| Rated voltage, V | 1000 |
| Colour | Grey |
| Length, mm | 132 |
| Width/grid dimension, mm | 32 |
| Height at lowest possible mounting height, mm | 64 |
| Material insulation body | Thermoplastic |
| Operating temperature, °C | -40...105 |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | V0 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail) 35 mm |
| Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve, mm² | 2.5...90 |
| Type of electrical connection 1 | Bolt connection |
| Type of electrical connection 2 | Bolt connection |
| Number of levels | 1 |
| Number of clamp positions per level | 2 |
| Closing plate required | No |
| Internally connected stages | No |
| Connection position | Sideways |
| Explosion-tested version 'Ex e' | No |
| Number of poles | 2 |
| Core cross section, mm² | 70 |
| Product type | Terminal block |
| Function | entrance |
| Clamp type | Stud |
| Width | 32 mm |
| Number of levels | 1 |
| Number of connection points | 2 |
| Stud size | M8 |
| Rated cross-section | 70 mm² |
| Max. cross-section | 95 mm² |
| Cable lug DIN 46235 | 16−70 мм² |
| Cable lug DIN 46234 | 2,5−95 мм² |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Pollution severity | 3 |
| Max.current | 232 A |
| Tightening torque | 6−12 N∙m |
| Material of case | PA |