Variable frequency drive, 1-phase power supply 220V, motor power 0.4 kW, built-in brake unit and EMC filter
Code:
V2000-S0P40G
Code:
V2000-S0P40G
| Width, mm | 126 |
| Height, mm | 186 |
| Depth, mm | 167 |
| With control unit | Yes |
| Number of digital inputs | 6 |
| Number of digital outputs | 2 |
| Number of analogue inputs | 2 |
| Number of analogue outputs | 2 |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Supporting protocol for CAN | Yes |
| Supporting protocol for Modbus | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| With PC connection | Yes |
| Mains voltage, V | 200...240 |
| Mains frequency | 50/60 Hz |
| Type of converter | U converter |
| Number of phases output | 3 |
| Number of phases input | 1 |
| Max. output frequency, Hz | 600 |
| Max. output at linear load at rated output voltage, kW | 0.4 |
| Max. output voltage, V | 480 |
| Nominal output current I2N, A | 2.5 |
| Number of phases | 1 |
| Output current | 2.5A |
| Adaptive motor | 0.4kW |