| Width, mm | 600 |
| Height, mm | 2000 |
| Depth, mm | 850 |
| Weight, kg | 242 |
| Voltage type | AC |
| Construction type | Free standing model |
| Input voltage, V | 305...485 |
| SNMP | Yes |
| USV- technology | Online |
| Number of phases secondary | 3 |
| Number of phases primary | 3 |
| Overall efficiency, % | 96.5 |
| Efficiency in eco-mode, % | 99 |
| Output power, VA | 300000 |
| Primary frequency, Hz | 40...70 |
| Output power factor | 1 |
| PC interface | Yes |
| Maximum UPS rated power | 300 kVA / 300 kW |
| Power module rated power | 50 kVA / 50 kW |
| Maximum number of power modules in UPS | 6 |
| Maximum number of UPS in parallel mode | 4 |
| Li-ion batteries support | Yes |
| Communication protocols | SNMP, Modbus-TCP, Modbus-RTU as standard |
| Temperature range | 0 ~ 40 °C |
| Storage temperature | -40 ~ 70°C |