| Colour | Green/yellow |
| Length, mm | 28 |
| Width/grid dimension, mm | 5.2 |
| Height at lowest possible mounting height, mm | 29.5 |
| Material insulation body | Thermoplastic |
| Operating temperature, °C | -40...105 |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | V0 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail) 15 mm |
| PEN function possible | No |
| Connectable conductor cross section solid-core, mm² | 0.25...4 |
| Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve, mm² | 0.2...2.5 |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve, mm² | 0.2...2.5 |
| Connectable conductor cross section multi-wired, mm² | 0.2...2.5 |
| Type of electrical connection 1 | Screw connection |
| Type of electrical connection 2 | Screw connection |
| Number of levels | 1 |
| Number of clamp positions per level | 2 |
| Connection position | Sideways |
| Closing plate required | Yes |
| Product type | Terminal block |
| Function | Earthing |
| Clamp type | Screws |
| Width | 5,2 mm |
| Number of levels | 1 |
| Number of connection points | 2 |
| Rated cross-section | 2,5 mm2 |
| Max. cross-section | 4 mm2 |
| Two wires same cross-section | 0,14−1,5 mm2 |
| Stripping length | 8 mm |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Pollution severity | 3 |
| Screw size | M3 |
| Tightening torque | 0,5−0,6 N∙m |
| Blade size | 0,6 × 3,5 |
| Material of case | PA |