KRU-35N-BU
Code: KRU-35N-BU
Code: KRU-35N-BU
  • To ask a question
Rated current In, A 125
Rated voltage, V 1000
Colour Blue
Length, mm 50
Width/grid dimension, mm 15.2
Height at lowest possible mounting height, mm 62
Material insulation body Thermoplastic
Operating temperature, °C -40...105
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Mounting method DIN rail (top hat rail)/G-rail TH35/G32
Connectable conductor cross section solid-core, mm² 1.5...50
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve, mm² 1.5...35
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve, mm² 1.5...35
Connectable conductor cross section multi-wired, mm² 1.5...35
Type of electrical connection 1 Screw connection
Type of electrical connection 2 Screw connection
Number of levels 1
Number of clamp positions per level 2
Closing plate required Yes
Internally connected stages No
Connection position Sideways
Explosion-tested version 'Ex e' No
Number of poles 2
With shock protection Yes
Core cross section, mm² 35
Product type Terminal block
Function entrance
Clamp type Screws
Width 15,2 mm
Number of levels 1
Number of connection points 2
Rated cross-section 35 mm²
Max. cross-section 50 mm²
Two wires same cross-section 1,5−10 mm²
Stripping length 16 mm
Rated impulse withstand voltage 8 kV
Pollution severity 3
Max.current 150 A