| Rated current In, A | 309 |
| Rated voltage, V | 1000 |
| Colour | Grey |
| Length, mm | 100 |
| Width/grid dimension, mm | 31 |
| Height at lowest possible mounting height, mm | 118.5 |
| Material insulation body | Thermoplastic |
| Operating temperature, °C | -40...105 |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94 | V0 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail)/G-rail TH35/G32 |
| Connectable conductor cross section solid-core, mm² | 35...150 |
| Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve, mm² | 50...150 |
| Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve, mm² | 50...150 |
| Connectable conductor cross section multi-wired, mm² | 50...150 |
| Type of electrical connection 1 | Screw connection |
| Type of electrical connection 2 | Screw connection |
| Number of levels | 1 |
| Number of clamp positions per level | 2 |
| Closing plate required | No |
| Internally connected stages | No |
| Connection position | Sideways |
| Explosion-tested version 'Ex e' | No |
| Number of poles | 2 |
| With shock protection | Yes |
| Core cross section, mm² | 150 |
| Product type | Terminal block |
| Function | entrance |
| Clamp type | Screws |
| Width | 31 mm |
| Number of levels | 1 |
| Number of connection points | 2 |
| Rated cross-section | 150 mm² |
| Max. cross-section | 150 mm² |
| Two wires same cross-section | 25−35 mm² |
| Stripping length | 40 mm |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Pollution severity | 3 |
| Max.current | 309 A |
| Screw size | M10 |
| Tightening torque | 25−30 N∙m |
| Blade size | S8 |
| Material of case | PA |