KRUH-150-BU
Code: KRUH-150-BU
Code: KRUH-150-BU
  • To ask a question
Rated current In, A 309
Rated voltage, V 1000
Colour Blue
Length, mm 100
Width/grid dimension, mm 31
Height at lowest possible mounting height, mm 118.5
Material insulation body Thermoplastic
Operating temperature, °C -40...105
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Mounting method DIN rail (top hat rail)/G-rail TH35/G32
Connectable conductor cross section solid-core, mm² 35...150
Connectable conductor cross section fine-strand with cable end sleeve, mm² 50...150
Connectable conductor cross section fine-strand without cable end sleeve, mm² 50...150
Connectable conductor cross section multi-wired, mm² 50...150
Type of electrical connection 1 Screw connection
Type of electrical connection 2 Screw connection
Number of levels 1
Number of clamp positions per level 2
Closing plate required No
Internally connected stages No
Connection position Sideways
Explosion-tested version 'Ex e' No
Number of poles 2
With shock protection Yes
Core cross section, mm² 150
Product type Terminal block
Function entrance
Clamp type Screws
Width 31 mm
Number of levels 1
Number of connection points 2
Rated cross-section 150 mm²
Max. cross-section 150 mm²
Two wires same cross-section 25−35 mm²
Stripping length 40 mm
Rated impulse withstand voltage 8 kV
Pollution severity 3
Max.current 309 A