| Height, mm | 200 |
| Width, mm | 200 |
| Depth, mm | 120 |
| Material | Stainless steel |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Type of boxes | Box, cover mounting on screws |
| Material | Stainless steel AISI 304 |
| Marking | Ex e IIC Gb U / Ex tb IIIC Db U |
| Length | 200 mm |
| Weight | 2,36 kg |
| Temperature range | From -60 to + 60 °C |
| Product type | Ex box |
| Type of protection | Ex e, tb |
| Width | 200 mm |
| Height | 120 mm |