| Width, mm | 290 |
| Model | Lithium-ions |
| Height, mm | 460 |
| Depth, mm | 180 |
| Weight, kg | 34 |
| Voltage type | DC |
| Voltage, V | 40...51.2 |
| Ambient temperature, °C | 0...45 |
| Suitable for indoor installation | Yes |
| Suitable for outdoor installation | No |
| Emergency power compatible | Yes |
| Usable battery capacity, kWh | 2.74 |
| Max. depth of discharge, % | 80 |
| Number of complete charge cycles | 5000 |
| Nominal battery capacity, kWh | 3.43 |
| Capacity (C100), Ah | 67 |
| Charge voltage | 58 V |
| Recommended charge current | 13…34 A |
| Max charge current | 67 A |
| Rated discharge current | 34 A |
| Max discharge current | 67 A |
| EOD | 40 V |
| IP | IP53 |
| Communication interface | CAN/RS232/RS485 |