| Width, mm | 600 |
| Model | Lithium-ions |
| Height, mm | 1800 |
| Depth, mm | 650 |
| Weight, kg | 470 |
| Voltage type | DC |
| Voltage, V | 292...358 |
| Ambient temperature, °C | 0...55 |
| Suitable for indoor installation | Yes |
| Suitable for outdoor installation | No |
| Emergency power compatible | Yes |
| Usable battery capacity, kWh | 29.82 |
| Max. depth of discharge, % | 80 |
| Number of complete charge cycles | 3000 |
| Nominal battery capacity, kWh | 37.2 |
| Capacity (C100), Ah | 104 |
| Charge voltage | 408 V |
| Recommended charge current | 20…52 A |
| Max charge current | 104 A |
| Rated discharge current | 52 A |
| Max discharge current | 104 A |
| EOD | 292 V |
| IP | IP20 |
| Communication interface | RS485/CAN |