| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Number of rows | 1 |
| Type of cover | Door |
| DIN-rail | Yes |
| Material housing | Plastic |
| Width in number of modular spacings | 18 |
| With lock | No |
| Cover model | Closed |
| Colour | Grey |
| Width, mm | 408 |
| Height, mm | 280 |
| Depth, mm | 133 |
| With mounting plate | No |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Color | gray |
| Material | PVC |
| Width | 480 mm |
| Height | 280 mm |
| Depth | 133 mm |
| Degree of protection | IP65 |
| Shock resistance, J | IK09 |