| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Number of rows | 1 |
| Type of cover | Door |
| Viewing window | No |
| DIN-rail | Yes |
| Material housing | Plastic |
| Width in number of modular spacings | 12 |
| Cover model | Closed |
| Colour | Grey |
| Width, mm | 314 |
| Height, mm | 263 |
| Depth, mm | 133 |
| With mounting plate | No |
| Number of doors | 1 |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Color | gray |
| Material | PVC |
| Width | 290 mm |
| Height | 260 mm |
| Depth | 133 mm |
| Degree of protection | IP65 |
| Shock resistance, J | IK09 |